Leser/Okur

30 Ekim 2012 Salı

Ekber Yesilyurt


Ressam Ekber Yeşilyurt, 1949 yılında Iğdır'da doğdu. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Okulu'nu bitirdi. 

Sanatsal faaliyetlerini sürdürürken, Azerbaycan Respublikası Ressamlar İttifakı Hacı Zeynel Abidin Tağıyev XALG Üniversitesi diplomasını da almaya hak kazandı.

Folklor konusunda da uzman olan sanatçı, insanlar arasında kullanılan iletişim araçlarının en eskisi olan Anadolu Kadın Baş bağlamaları üzerine araştırmalar yaptı ve folklor öğelerinin otantik değerlerini bozmadan gelecek nesillere ışık tutmak amacıyla tuvallerine yansıttı.

İlk kişisel sergisini İstanbul'da açan sanatçının eserleri ülkemizin çeşitli illerinde düzenlenen 60'a yakın kişisel ve karma sergilerde izlendi. Birçok yarışmalarda başarı ödüllerine sahip olan sanatçı, yaptığı folklorik ve sanatsal araştırmalarla da elde ettiği başarıların sonucunda 50'yi aşkın plaket ve ödüller aldı. Herald Tribüne ve Milliyet Gazetelerinin uluslararası alanda düzenlediği "Cumhuriyet'in 75. Yılında Atatürk" konulu portre yarışmasında eseri finale kaldı. 

1994 yılında Ressamlar Derneğinin kuruluşunun 45. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen resim yarışması ödülüne, 1995 Truva Kültür Sanat Resim Dalı Ödülü'ne, 1996 Sanatçı ve Sanatseverler Derneği Başarı Ödülü'ne ve 2004 Motif Vakfı Başarı Ödülü'ne layık görüldü. Yeşilyurt, Başbakanlık Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Halkoyunları Federasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı lisanslı hakemi olup, ulusal ve uluslar arası halkoyunları yarışmalarında da seçici kurul üyesi olarak da görev yapmaktadır. Sanatçı birçok resim yarışmalarında da jüri üyesi olarak yer almıştır.

Association Internationale des Arts Plastiques (Uluslar Arası Plastik Sanatçılar Derneği), Güzel Sanat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM), Ressamlar Derneği, Bakırköy'lü Sanatçılar Derneği (BASAD), Türk-Japon Dostluk Derneği, Sanatçı ve Sanatseverler Derneği, Halkla İlişkiler Derneği ve çeşitli folklor dernekleri kurucu ve danışma kurulu üyesi olup, Motif Vakfı'nın da kurucu üyelerindendir. 

Halen GESAM bandrol komisyonu üyesi ve İstanbul temsilcisi olan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında çeşitli koleksiyonerlerde ve çeşitli müzayedelerde eserleri yer almaktadır. Fransa, İtalya, Macaristan, İspanya, Polonya, İran ve Azerbaycan'da sanatsal çalışma ve incelemelerde bulunan sanatçının; Japonya, Türkmenistan (Aşgabat), Bulgaristan (Sofya), Azerbaycan (Bakü) ve Hollanda (Roterdam)'da açılan sergilerde ve koleksiyonerlerde eserleri yer aldı.

Sanat konusundaki yazı ve makaleleri birçok yayın organında yayımlanan sanatçı Motif Dergisi ve Motif Akademi'nin Genel Yayın Yönetmenliğini  ve Yazı İşleri Müdürlüğünü yönetmektedir.

Galatasaray Üniversitesi'nde de yüksek lisans öğrencilerine ders vermiş olup; uzun bir süre Tekel A.Ş.'de Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ve Sanat Yönetmeni olarak görevini yürütmüştür. Sanatçı halen Tekel Genel Müdürlüğü Müşaviri olarak görevini sürdürmektedir. 

Hiç yorum yok: