Leser/Okur

31 Ekim 2012 Çarşamba

Giovanni Bragolin

Halk tarafından Bragolin olarak bilinen ressam aynı zamanda Franchot Sevilla, Angelo (Giovanni) Bragolin, ve J. Bragolin olarak bilinen Bruno Amadio (1911-1981), resim grubunun yaratıcısı oldu. "Ağlayan Çocuk" olarak bilinir. Resimlerinde dosdoğru suratsızca görünümlü ağlamaklı çocuklar çeşitli özellikleri ile tasvir edilmiştir. Özellikle kimileri Romanlari bağlayarak bir şey olmamasına rağmen, bunlara bazen "Çingene çocuklar" denir.

"Ağlayan Çocuk, 1980'lerde İngiltere'de bir hayli gözde olan ve İtalyan ressam Bruno Amadio (Bragolin olarak da bilinir) tarafından yapılan bir tablodur.

Lanetli olduğu iddiaları; 4 Eylül 1985 tarihli tabloid boyutundaki İngiliz sansasyon ve magazin gazetesi The Sun'a konuşan bir itfaiyecinin son zamanlarda yanan evlerin içinde çok sayıda yanmamış Ağlayan Çocuk tablosu bulduklarını söylediği iddia edildi. Ayrıca, hiçbir itfaiye görevlisinin bu tabloları kendi evlerine sokmak istemedikleri iddia edildi. The Sun ve diğer gazeteler bu konuyla ilgili haberlerini ilerleyen aylarda da sürdürdüler.

The Ricky Gervais Show adlı komedi programında sözkonusu haberler alaya alarak alıntılandı.
Bragolin takma adıyla tanınan ve Franchot Seville, Giovanni Bragolin ve J. Bragolin olarak da bilinen Bruno Amadio, Ağlayan Çocuklar adlı tabloları yapan kişidir. 
Somurtkan ve gözü yaşlı çocuklardan oluşan bu tablolar lanetli oldukları şeklinde bir şehir efsanesine konu olmuşlardır. Bragolin hakkında ayrıntılı bir yaşamöyküsü bulunmamaktadır ancak bu ressamın Venedikli olduğu söylenmektedir."

O turistler için "Crying Boy" resimler üreterek, ressam ve restoratör olarak savaş sonrası Venedik çalışan, eğitimli bir akademik bir ressam. En az 65 tür resimlerinde adı Bragolin kapsamında yapılmış. Onun reprodüksiyonlari bütün dünyada satıldı.

Savaştan sonra İspanya'ya kaçtı. O, sanat cevrelerinde onaylanmamış bir şehir efsanesi gibi görünür.

Hiç yorum yok: