Leser/Okur

28 Ekim 2012 Pazar

Paul Kibera Kimotho

Ressam Paul Kibera Kimotho,nun erken yaştan itibaren sanata yoğun bir ilgisi vardı. O altı yaşında sık sık evinin tozlu toprak insan veya hayvan figürleri çizerek her gün saat harcamaktaydı. 
 
Onun takdir edilir dürüst tarzı ve sanatı Afrika topraklarında kültüre olduğunu söyleyebiliriz. O heykel ve resim sınırlı örgün eğitim alma fırsatı bulduğu ilkokulda 6 yaşında bile değildi.

1977 yılında ülkesine tanınmış bir sanatçı beocoming amacının Paul,e büyük bir fırsat sunuyor ve sonunda dünyanın Ailesi scneic Rift Valley doğum evine, Kiambu İlçe taşınmış olacaktır. Bu gerçekleşecek olan dünyaca ünlü Masai ve bol yaban hayat evi onun sanat becerilerini geliştirmesi icin Langata Lisesi,ne katıldı. 
 
Okul,a ancak, bu konuda büyük önem vermedi. Kendi sözleriyle, "O özel hocalardan ek sanat dersleri alarak sanat aşkını sürdürmeye kararlıydı."

Lise,yi tamamlayan Yaratıcı Sanatlar Merkezi'nde ve peyzaj konusunda uzmanlaşmış, yaban hayatı ve portre sanatına katıldı. Son on yılda o profesyonel bir sanatçı olarak sabırla çalışmıştır. Dünyanın kendisi ve Afrika inanılmaz yetenekli ve iyi terbiyeli Afrika yaban hayatı sanatçı hemşerilerinden haber almak onun arzusu.

Paul, Kenya'da çok görünür bir sanatçı ve şimdi ABD ve ötesine çalışmalarını genişletiyor. Paul,un Kenya'da çeşitli sergileri olmuştur.
 

Hiç yorum yok: