Leser/Okur

29 Ekim 2012 Pazartesi

Ramil Ahmedov


Ressam Ahmedov Ramil, 1981 yılının Şubat ayında Nahçıvan Özerk Cumhuriyetin Şerur şehrinde doğdu. 

Orta tehsilli. Çocukluğunda en büyük merakı resim yapmak olmuş ve zamanla ilgi eğlenceye dönüşmüştür. 

Önceleri kağıt üzerinde resimler çizerdi, sonraları yağlı boya ile çekmeye başladı. Ressamlık yolunda adımlarını Televizyonda gösterilen resimle ilgili programları ve bu sanat türü ile ilgili kitaplardan yararlanırdı. 

Manzara, portre, tematik ve figürlü resimler çekmeye eğilimi var. Şu anda 300'den fazla eser yaratmıştır. Onun şehri dahil 6 kişisel 21 genel olmak üzere 27 sergide gösterilmiştir. 

Iller ve ilk defa olarak "Acemi Seyrangahında" Nahcivan Özerk Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Nevruz bayramı törenleri çerçevesinde yaptığı "Yurdumuza Nevruz geliyor" sloganı altında düzenlenen resim yarışmasında diğer sanatçıların eserleri ile sergilenmiş ve birinci yer aldı. 

Aynı yarışmada o 9 əsəri ile katıldı. Aynı yıl Nahcivan Ticaret Merkezi'nde ilk kişisel sərgisi yapıldı. 

Bu sergide onun 60 eseri sergilenmiş ve ziyaretçilerin ilgisini çekmiştir. İkinci kişisel sergi 2001 yılı Nisan ayında Şerur şehrindeki Şerur Türk Lisesi'nde Bilim Sergisinde. 

Bilim Fuarı'nda 50'ye yakın eseri gösterilmiştir. Çektiği "Atatürk" portresini bu sergiyi düzenleyen okul müdürlüğüne hediye etti. 

Aynı yılda Nahcivan Özerk Cumhuriyeti Gençlik, Spor ve Turizm Bakanlığı Yeni Azerbaycan Partisi Haydar Aliyev adına Gençler Birliği Nahcivan Özerk Cumhuriyeti örgütünün düzenlediği sergide 12 eseri sergilendi.

 Tasviri Sanat alanında uğurlarına göre 2001 yılının "En iyi genç ressamı" ödülünü layık görüldü. 

2002 yılında Azerbaycan Gençleri III Forumu ile ilgili olarak çocuk ve yeniyetme genç ressamların resimlerinin müsabakasında diploma verilmiştir. 

Onun eserleri Azerbaycan televizyon kanallarında gösterilmiştir. 

Onun sanati ile ilgili televizyon programları hazırlanmış ve basında hakkında çok yazı yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok: