Leser/Okur

12 Kasım 2012 Pazartesi

Hubert Wackermann


Kuzey Amerika Kızılderililerin doğal çevresindeve ilgili yaban hayatı içinde doğmuş ve Batı Almanya'da eğitim almış, Hubert Wackermann,ın en sevdiği konu tasviri Batı Sanatı olmuştur.

Wackermann en üstün Hint resimleri seyahatleri sonucu ortaya çıkmıstır. Hintliler ile tasviri yaşam onun konularının samimi bir bilgi sonucudur. Böylece, onun çalışmalarının ana karakteristik zarif detayları ve doğanın renkleri sürekli değişen tonlar tarafından geliştirilmiş bir özgünlük vardır.

1969 yılında Kuzey Amerika'ya Wackermann ilk çalışma gezisi Kanada yerlilerini ziyaret etme fırsatı sağladı. 1971, 1973, 1974, ve 1975 yılında Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve müteakiben geziler daha ayrıntılı Kızılderili kültürü ve yaşam tarzını araştırmak için daha fazla fırsat sağladı. 

Wackermann 1976 yılında Kanada,da göçmen olarak Güney Ontario Six Nations Iroquois Reservation,da bir yıl boyunca yaşadı. Bu süre zarfında, o sanat dersleri öğretti ve derinlemesine çalışmalarında daha fırsat vardı.

Wackermann 1977 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. 1980 yılında, Wackermann, karısı ve üç cocugu Rio Rancho, New Mexico,ya yerleşti. 

Bu konum ona Southwest Hintlilerini sürekli gözlemlemesi için bir fırsat sağladı.
Bunu takip eden yıllarda, o ülke genelinde çeşitli galerilerde eserleri ile özellikli olmuştur.

Hiç yorum yok: