Leser/Okur

3 Aralık 2012 Pazartesi

Sunbat Der Kiureghian

 
Ressam Sunbat Der Kiureghian, Yeni Culfa, İsfahan, İran eski başkenti ve İran sanat ve zanaat merkezi Ermeni mahallesinde Ekim 19, 1913, tarihinde doğdu. 
 
Annesinin söylemine göre Sumbat,in sanatsal yetenekleri vardı. 1924 yılında okul tarafından düzenlenen bir yarışmada, Sumbat bu resimler sergilendi ve birincilik ödülünü kazandı.

1960 Sumbat İran'da tanınmış bir sanatçı ve suluboya orta tartışmasız bir usta haline gelmişti. Onun stüdyo İsfahan ve sanatsever ziyaretçiler ve turistler için popüler bir hedef bir kurum haline gelmişti.

1965 yılında Sumbat Ras Tanura ve Dhahran onun resimlerinde sergi ve sanat öğretmek için Suudi Arabistan Aramco tarafından davet edildi. 
 
Suudi peyzaj ve kültür daha onun deneyim, onun daha sonra resimlerinde bazı belirgin bir etkisi zenginleştirilmiş. Ayrıca sergi ABD'ye yaptığı ilk ziyarette, Tahran ve Los Angeles 1976 yılında 1971 yılında yapıldı.

Sumbat ve eşi, Arax, çocukları ile birlikte olmak için 1980 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. 
 
O fiziksel sevgili İsfahan çıkarılmış olmasına rağmen, yüreği ve tek orada kaldı. Hayatının sonuna doğru, Sumbat iki önemli geziler yaptı. 
 
İlk Ermenistan'a 1991 yılında oldu - atalarının vatanı - Ermenistan Ressamlar Birliği özel konuk olarak. O 01-10 Haziran tarihinde Ermenistan Ulusal Galeri önemli bir sergi düzenledi.

Sumbat son büyük seyahati olarak 1993 yılında İran'a geri döndü. O geniş ve sevgiyle eski arkadaşları ve hayranları tarafından karşılandı. Sumbat 1999 yılında öldü.
 

Hiç yorum yok: