Leser/Okur

3 Aralık 2012 Pazartesi

Yaroslav Kurbanov

Ressam Yaroslav Kurbanov, Mahaçkale, Dağıstan'da doğmuş ve Jamal Dağıstan Sanat Koleji'nden mezun oldu. 
Orduda yaptığı hizmet sonrası, o sanatçı Eduard Kachirgin, St Petersburg'un ünlü Big Dram Tiyatrosu'nun sanat yönetmeni altında Resim Heykel ve Mimarlık Repin Enstitüsü'nde resim ve tiyatro egitimi aldı​​. 
Tiyatro programında bir öğrenci olarak, Kurbanov düzenli ve yoğun olarak çalıştı. Ayrıca set ve kostüm tasarımı kursu altı yıl sürdü.

Rönesans sanatı Kurbanov üzerinde güçlü bir etkisi, Botticelli ve Leonardo da Vinci, özellikle çalışması olmuştur. Ayrıca St Petersburg'un Hermitage Müzesi'nde Flaman ustaların kopyalamakla saatler geçirdi. Kurbanov yaptığı figüratif resimleriyle tanınır. 
Onun formları kıvrımlı hatları ve yumuşak eti vurgulayarak, basitleştirilmiş ve şehvetli tasvirler elde eder. Ruh sessiz ve içe dönük olur. Hayattan daha büyük olan konuların dramı yüksek bir anlamda çağdaş bir his kazanır.

Kurbanov resimleri Rusya, Almanya, İtalya, İngiltere, Japonya, Finlandiya ve Amerika Birleşik Devletleri özel ve kurumsal koleksiyonlarda bulunmaktadır. 
Koleksiyonlar Cenova kenti ve St Petersburg'da eski Amerikan Konsoloslugunda asılı bulunmakta. Kurbanov Muenster, Wetslar, Berlin, Hamburg, Nürnberg, Köln ve yanı sıra, St Petersburg, Rusya ve Amsterdam, Hollanda Alman kentlerinde önemli tek kişilik gösterileri ile yoğun sergileri oldu. 
Ayrıca, Hollanda, Almanya, Rusya, Çin, Meksika, Finlandiya, Chechia, İtalya, Fransa, Belçika ve Amerika Birleşik Devletleri grup sergilerinde yer aldı.

Hiç yorum yok: