Leser/Okur

16 Aralık 2012 Pazar

Yu Xiaodong

 
Ressam Yu Xiaodong Liaoning, Çin kuzeydoğu eyaleti Shenyang,da 1963 yılında doğdu. 
 
O ilkokuldan üniversiteye kadar gitti. Birçok Çinlinin yaptığı gibi Komünist Çin hükümeti için çalışan Mao Zedung döneminde kendi geçimini sağlamak için ebeveynleri tarafından bir şehir ortamında büyüdü. Ancak, o sekiz yaşındayken iki yıl boyunca kırsal alana dedesi ile yaşam geçirdi. Yu'nun dedesi, bir sorumlu ressam olarak kendi torununu sanata olan ilgisini teşvik etmekti.

Yu 1983 yılında Chen Danqing tarafından yeteneği keşfedilen "Tibet Serisi" başlıklı yağlıboya sergisi "dünyanın çatısı" Yu'nun ateşli hayal ve uzun adlandırılan Tibet'te, gitmek için yanan arzu ateş kıvılcım oldu. 
 
O, genç sanatçıların umut verici ama istemsiz Kültür Devrimi tarafından ortaya çıkan "yeniden eğitim" hareketinin bir parçası olarak 1970 yılında Tibet,e gönderilen biri olmuştu. Chen Danqing adlı "Tibet Serisi," çok ilham verici, okulun başyapıtlarından bazı olarak kabul edilir.

Tibet'e gitmek icin isteksiz asker oldu. Yu kendi isteğiyle 1984 yılında mezun olduktan sonra Shenyang Güzel Sanatlar Akademisi Luxun,da kalmak yerine şansından vazgeçerek, uzak özerk bölgeye gönderilmesini istedi. Tibet'te, Lhasa,da kurulan Xizang Üniversitesi Sanat Bölümü başkanı oldu.

Her sanatçının çalışmalarının tenorü tamamen farklı olmasına rağmen Chen Danqing "Tibet Serisi" Yu Xiaodong resimlerinin üzerinde yarattığı etki konusunda hiçbir şüphe yoktur. Chen tezat olarak, Yu'nun çalışmaları aşkın zerafet ve tasavvuf duygusu ile doluyor.
 

Hiç yorum yok: