Leser/Okur

28 Ocak 2013 Pazartesi

Jin Shang Yi

Ressam Jin Shang Yi, Henan Eyaleti,nde 1934 yılında doğdu. 
O, 1953 yılında Güzel Sanatlar Merkez Akademisi Resim Bölümü'nden mezun oldu ve ileri çalışmalar için bu okulda görev aldı. 
Sovyetler Birliği uzmanı tarafından yönetilen yağlıboya eğitim sınıfında okudu ve bir öğretmen olarak çalışmak üzere 1957 yılında mezun olduktan sonra akademisinde kaldı. 
Halen Güzel Sanatlar ve Çin Sanatçılar Derneği meclis Merkez Akademisi başkanı. Onun eserlerinin çoğu (1962) Pekin yağlıboya çalışmaları gibi çeşitli sergilere katıldı.
Jin Shang Yi, 1979 yılında Çin sanat eğitimi teftiş grubu ile araştırma turu icin Batı Almanya'ya gitti. 1980 yılında resim çalışmaları Pekin Yağlıboya Resim Sergisi de sergilendi ve ödüle layık görüldü. 
1982 yılında Amerika sanatını araştırmak için ABD'ye gitti ve New York Belediye Üniversitesi Sanat Bölümü'nde ders verdi. 1984 yılında yaptığı bir yağlıboya eseri Altıncı Ulusal Sanat gösterildi ve bu sergide  bir gümüş madalya aldı. 
1985 yılında onun resimleri Japonya'da düzenlenen sergide İkinci Asya Sanat,ta yer aldı ve aynı zamanda o sanata ilişkin sempozyuma katıldı. 1986 yılında yaptığı eser Çağdaş Yağlıboya Çin Sergisi,ne katıldı. Onun ulusal-uluslararası sanat arenalarında bir çok defa eserleri sergilenmiştir.

Hiç yorum yok: