Leser/Okur

21 Ocak 2013 Pazartesi

Sarange

Ressam Sarange, Tinga Tinga ailesinden olmamasına rağmen TACS "Tinga Tinga Sanatları Co-operative Society" grubuna Kibiri tarafından tanıtıldı. 
O, Dar es Salaam kiyi körfezi boyunca ve şehrin ana parçası Kigamboni,de yaşıyor, iki çocuk babasıdır. 
Genellikle resimlerinde Masai,nin günlük görevleri hakkında Afrika yasam tarzi tasvir edilmektedir.
 Sarange resimlerinde Afrika sanatina hayat veriyor.
 Tinga Tinga Hikayesi: "Edward Saidi Tingatinga, boyamaya Tanzanya,nın en tanınmış sanat tarzı ile başladı.1950'lerin ortalarında Edward, kendi kendine öğrendi ve sanatçı ek gelir kazanmak için resim yapmaya başladı.1960 yıllarda Morogoro Mağazaları, Dar es Salaam yakınlarında onun resimleri satıldı.

Onun başarısı arttıkça, tarzını taklit ederek öğrenmeye basladıgında  öğrencileri daire içine çekmeye başladı. Trajik bir olayda 1972 yılında Edward, kaçan hırsızı polis kovalarken yanlışlıkla polis tarafından vuruldu. Ölümünden sonra, Tingatinga öğrencileri Tinga Tinga Sanatları Kooperatifi Tinga Tinga sanatı içinde örgütlendiler, Japonya, İsveç, Danimarka, Almanya, İsviçre ve giderek ABD ve İngiltere'de popüler hale geldiler. Yaygın olarak çocuk programı Tinga Tinga Masalları Afrika ve Tanzanya Tinga Tinga sanatları geleneksel olarak hayvan öykülerinden esinlenmiştir." 

Hiç yorum yok: