Leser/Okur

15 Ocak 2013 Salı

Sema Culam

 
Ressam Sema Çulam, 1951 yılında İzmir,de doğdu. O, yağlıboya çalışmalarım ortaokul yıllarında başladı. 
 
O, 1976 - 1977'de İzmir Devlet Resim Heykel'de (heykeltraş)Turgut Pura'nın desen çalışmalarına (2 yıllık) katıldı. 1978 - 1979 İzmir-Buca Eğitim Enstitüsü Resim bölümüne( hocaları Cavit Atmaca,Şeref Bigalı ) 2 yıl devam etti, (O yıllarda öğrenci olaylarından dolayı Okul 2 yıllık bir eğitimle öğrencilerini mezun etti). 
 
Resim kendi için bir var oluş süreci ve ekmek, hava, su kadar gerekli bir yaşam biçimi, hayat felsefesidir.1980 yılında buyana,sanatına profesyonel olarak devam etmektedir. 2000 yılına kadar süren soyut figüratif çalışmaları, 2000 yılında, Uluslararası Kadınlar Birliği ve Kültür Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Resim Yarışmasında 45 ülke içinde birinci olmasıyla birlikte, sanat hayatına, tarz değiştirerek devam etti. 
 
RESİM, hayata verilen yeni bir form ve yeni bir var oluş tarzıdır. Aynı zamanda insanın duygusal ve düşünsel yapsının biçimselleşmiş anlatımıdır. 
 
İşte o resim yaptığı anda var olduğunu hissediyor. Yaşadığı coğrafya üzerindeki zengin kültür, bu coğrafyada yüzyıllar boyunca yaşamış ve tarihimizi etkilemiş medeniyetlerden aldığı kültür verileri sanatına yön vermede etkili olmuştur. 
 
Resmide iki tarzda da onu etkileyen; insan ve kültürü, gelenekleri, yaşam ve çevre etkileşimleri toplumsal ve sosyal olaylar ve gezegenimizin yakın zamanımız da yaşamakta olduğu sancılı durumu yani habitatımızın yok oluşudur. 
 
Müzeler: İzmir Tcddy Müzesi, Naif ve Marginal Sanat Müzesi, Jagodina,Serbia, Uluslararasi Naïf Müze-Paris, Fransa. 
 
Ödüller: 2011 Mostra Uluslarası 41. yarışmalı sergi, En iyi sanatci 1.lik Milan/IT. 2011 Monte Carlo Uluslararası yarışmalı Sergi, 1.lik Ödülü Monako.

2010 Mostra Uluslarası 40. yarışmalı sergi, En iyi yabanci. Sanatci1.likMilan/IT. 2009 VI.Avrupa Ustalar yarışmalı sergisi Avrupa 1.lik Ödülü Madrid 2005 Mikro-Kredi National Sanat Bienali, Onur ödülü ANKARA. 2000 Uluslararası birincilik.
 

1 yorum:

Eston dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.