Leser/Okur

17 Şubat 2013 Pazar

Bilal Genis


Ressam Bilal Geniş, 1954 İçel, Gülnar doğumlu olup, ilkokulu Karacailyas Kasabası orta ve lise tahsilini Mersin Ticaret Lisesi'nde tamamlanmıştır. 
Bilal Geniş, daha İlkokul yıllarında resim yeteneği ile Öğretmenlerinin dikkatini çekmiş, ressam olması için güzel sanatlara gitmesi gerektiğini belirtmişlerdir. 
Ressamlık hayatına 1975 yılında başlamış, 29 Ekim'de Atatürk Parkı'nda açık hava sergisi açarak görücüye çıkmıştır. 
Bilal Genis, kendi kendini yetiştiren ender sanatçılardan birisi olan Bilal Geniş, ilk kişisel sergisini 1976'da Mersin Festivali Sanat Etkinlikleri çerçevesinde açmış olup, halkın beğenisini toplaması üzerine Mersin-Anamur-Antalya-Ankara'da açık hava sergileri açmıştır. 
Alaylı takımdan olan sanatçı her tarzda resim yapmakta olup içindeki duygulara, içindeki fırtınalara göre bazen klasik, bazen naif, bazen de soyut yapıtları ile karşımıza çıkmaktadır. 
Kreaktiv Bilal Genis, Peyzajlarında tabiatı öylesine detaylandırır ki adeta şaşırırsınız. 
Karlı dağları görünce üşüdüğünüzü, şafak vaktinde güneşin doğuşunu görünce içiniz ısınır, güneşin sıcaklığını hissedersiniz. 
Bilal Geniş, Sürrealist ve Soyut ise Bazen romantizmi bazen de erotizmi hissedersiniz. 
Bu güne kadar çeşitli kişisel sergiler açmış olup, şu anda Mersin' de yaşayan sanatçı, kendi adını taşıyan atölyesinde, üniversiteye hazırlık desen ve halka hobi kursları vermektedir.

Hiç yorum yok: