Leser/Okur

2 Şubat 2013 Cumartesi

Huang ZhongYang


 Ressam Huang ZhongYang, 1949 yılında, Guangzhou, Çin doğumlu. 

Dört yaşından itibaren onu ailesi çizim ve boyamak için teşvik etti. Sekiz yaşındayken geleneksel Çin resim ve hat örgün eğitimine başladı. Yang'ın eğitmenleri ve akranları bile genç bir çocuk olarak onun yeteneklerine huşu içinde hayran kalmıştı. 

Onlar bir gün büyük bir sanatçı olmasına inanıyordu. Kültür Devrimi sırasında, Çin hükümeti herhangi bir bireysel yaratıcılık için birçok yazarları, sanatçıları ve akademisyenleri işçi olarak çalıştırmaya zorladı. 

15 yaşında, iki erkek kardeşi ve kız kardeşi ile birlikte alanlarından okul ve işlerini terk etmeye zorlandı. On yıl boyunca, Yang her gün saatlerce alanlarda çalışıyordu. 

Çok büyük zorluklar ve yoksulluk çevrili olsa Yang boyamak için devam etti. Kültür Devrimi'nin sonunda lisans eğitimini tamamladı. Guangdong Eyaleti Sanat ve El Sanatları Akademisine girdi.

 Yüksek Lisans Programı Güzel Sanatlar Guangzhou Akademisi'nden 1981 yılını izledi ve 1984 yılına kadar Yang Öğretim Görevlisi olarak Akademisi'nde çalıştı. 

1984 yılında, Yang misafir öğrenci olarak Kanada'ya seyahat için gitti. Yang, Saskatchewan Regina Üniversitesi,nde ikinci Yüksek Lisans,ını tamamladı. 

Kanada'da yaşayan bir sanatçı olarak, Yang,ın ifade ve sanatsal özgürlüğü vardır.

Hiç yorum yok: