Leser/Okur

27 Şubat 2013 Çarşamba

Ma Jian

 
Ressam Ma Jian, Liaoyuan, Jilin Eyaleti,nde 1962 yılında doğdu. Sıradan bir işçinin ailesi ferdi olarak annesi hastalık nedeniyle genç öldüğünde dokuz o yaşındaydı. 
 
O aynı yaştaki çocuklardan daha mantıklı ve olgundu. İlkokul,da öğretmeni Yang Lan Ji resim çalışmayı ona öğretmeye başladı. Sanat Akademisi mezunu ve babası ile aynı fabrikada çalışıyordu. 
 
Sınavda ilk kez kültürel çalışmalarda, kötü notları ile hayal kırıklığı yaşayarak başarısız oldu. ikinci yıl o kolej vazgeçmeye hazır olduğunda beklenmedik Jilin,den bir mektup aldı, "Sanat Enstitüsü" mektubu. O cevap olarak mektup yazdı ve bu Zhu Xiuqing adında bir kadın öğretmendi.
 
 Ma Jian, Güzel Sanatlar Lu Xun Akademisi,nde egitim alarak sanat ögrendi. Ma Jian, Akademi yıllarında yaptığı çizim, resim, temel eğitim onun gelecekteki sanatsal gelişimi için sağlam bir temel olmuştur. 
 
Ressam Ma Jian, sanatsal yaratmada yaklaşık iki yıl ilk onun sanatsal ve kişisel stili, özelliklerinin derin sanatsal becerisi olmuşdur. Bir etnik azınlıkların serisi, Tibet kadını üzerine yoğuşma ve bu dönemin diğer eserlerini oluşturma teması katı modelleme, canlı ve hareketli görüntü, dolu ekran narin, estetik başlıca özelligidir. 
 
Son yıllarda, onun resimlerinin konusunu ve üslubunu bu dönem başyapıtı, "Boşluk", "Ren", "Günah", Kalp sahil serisi, onun açık fikirliligini değiştirdi. 
 
Onun sanatsal düşüncesinin giderek daha etkin ve derinlemesine, ayni zamanda eğitiminin daha renkli, daha belirgin sanatsal ifade, zamanın ve mekânın ötesinde estetik bir değer olarak algılayıp eserler yapmakta. 
 
Ona onurlu ama halsiz, güçlü ve sert doğanın algı ve anlayışı, yaşam, Budizm,in gizemli ve ruhani ekranını gösterdi. Ma Jian,in ince ve hareketli, resimleriyle İç güzelliği mükemmel rakamlar sessiz ve utangaç, duruş zarif ve genç enerji dolu renkli rızık çağrışımları ve kompozisyonlardaki statik, sabit bir salınım sahnelerinin dinamikligini gösteriyor.
 

Hiç yorum yok: