Leser/Okur

23 Şubat 2013 Cumartesi

Xue Mo

 
Ressam Xue Mo, İç Moğolistan doğumlu ama Pekin merkezli ressam. 
 
Oryantal kadın portreleri, kadın güzelliğinin temsilleri vardır onun konulari arasında. 
 
Xue Mo öncül bu resimlerin kompozisyonunda erdem, güzellik, huzur, yardımseverlik gibi kavramlar üzerinde meditasyon için bir odak noktası olarak hareket olmasıdır. 
 
Variously "Çin Vermeer'in" veya "portre Medici gibi", "Rönesans" olarak tanımlanan, Xue Mo resimlerinde zamansız bir zerafet ve saf boyamaya dönüşünü çağrıştırıyor. 
 
Eleştirmen Katherine Wilkinson 20. Yüzyılda pek çok Asyalı sanatçılar insan figürü, tasviri ve keşif kendi ve onların toplumun kimlik ve tarih ve diğer milletlere ve küresel kültür ile değişen ilişkileri var. 
 
Xue,nin çalışmaları, derin eski Çin kültürü, geleneksel müzik, hat sanatı ve eski portrelerden etkilenedigi düşünülmektedir. 
 
Güzel Sanatlar Fakültesi Diploması (Resim) ile 1991 yılında mezun olduktan sonra, Xue Mo tam zamanlı profesyonel bir sanatçı olarak kariyerine başlamadan önce uzun yıllar Pekin'de Güzel Sanatlar dersleri verdi. O, Pekin Singapur, Hong Kong, ABD ve Avustralya,da eserlerini sergiledi. 
 
Ressam Xue Mo, kendi agzından ülkesi hakkındaki beyanı: Ülkem, İç Moğolistan bölgesindeki küçük bir kasaba ve benim kalbim bu topraklara özgü güzelliği tarafından atar. Dalgalı manzara, koyun sürülerini gözlemleyerek, dağ otlakları sınırsız uzanıyor yürürken, ya da kurumuş çayır ve doğa, önemsiz ayrıntılar küçük yamaçlar, açık küçük çakıl taşları, küçük beyaz çiçekler ve özellikle toplantı yapan, sohbetler edenler veya arazilerde çalışanlar, kendilerinin süssüz yüzleri ve sade, basit elbiseleri ile benki huzur derin bir deneyim olmakta. Ben koyun otlatan ya da bu topraklarda kendi mütevazı konumundan bağımsız bir güven ve saygınlık dahil olmak üzere bu manzara sakinlerinin ihtişamı ile etkilendim. Ben bu büyülü topraklarda mucizevi ve kutsal Moğol yaşamı boyamaktayım. Ve ben bu küçük otlakları, kentlerin düz sokaklarını, basit evleri ve dükkanları, düz elbise ile yaşayanların sonsuz güzelliklerini boymaktan zevk aldım. Moğolllar sade yüzün altında özü ne olurdu diye kendime soruyorum? Ben yurtdışında ülkeleri ziyaret ettim ve özellikle, müzeler ve galeriler, ve, birçok sanat kitapları okuyarak sürekli Piero della Francesca, Paolo Uccello, Hieronymus Bosch, Bruegel gibi ustaların ve Pisanello gibi Rönesans eserlerini çizenler gibi çizilmiş yaşıyorum. "doğa insanoğlu ile aynı yapıya sahiptir" Ben inanıyorum ki din, sosyal adalet veya ulusal zafer aşkına sanat.
 

Hiç yorum yok: