Leser/Okur

17 Mart 2013 Pazar

Chen DanQing

Ressam Chen Danqing (陈丹青) Çince, Danqing vermilion ve camgöbeği, yani sanatsal bir terimdir. Bu, genel olarak yaygın Çin tekniginde kullanılan iki renk için boya anlamına gelir. Adı bir ressam olarak Chen'in kaderini gösteriyor ki o bir çocuk gibi çizimi hep sevdi. 
 
Başkan Mao'nun resimleri için büyük bir talep vardı. Kültür Devrimi yağlıboya yapmak için Chen Danqing,e bir şans sağladı. Dereceli okulda, bir ressam olmak onun gizli rüyasıydı. 
 
O anaokulu beri çizim sevdi, bu yüzden 14 yaşından beri o birçok portre çizdi. Ortaokul,da ne olduğuna(olacağına) karar verdi. Ancak Chen ortaokulu bitiremeden o zaman pek çok genç gibi kırsal bölgelere çalışmaya gönderildi. O alanda çok çalışmak zorunda kaldı, ama onun aklinda boyamak vardı. Chen Danqing, en çok kendi kendini yetiştirmiş ressam. 
 
1974 yılında, Chen muhteşem yetenek gösterdi. O böylece kırsal bölgelerde calismayi bırakmak ve güzel sanatlar dünyasına girmek için şansı vardı ve 1976 yılında, o ilham armak icin Tibet'e gitti. Sanatçı iki sanat uzmanından Ulusal Sanat Yarışmasında yüksek övgü ve ödül kazandı. Çoğu Çinli ressam Rusya'dan Gerçekçilik stili öğrendi. Ancak, bunların çoğunda çok doktriner vardı. 
 
Sadece Chen Danqing Gerçekçiligin gerçek özünü teslim etmeyi başardı. O sadece bir tek resim değil, resimlerinde bir grup çizdi. O, hırs ve yetenek ile bir genç adam olarak Çin'in sanat tarihinde çok özel. Chen Danqing sadece bir ortaokul mezunu olmasına rağmen, Çin Merkez Akademisi'nde master programına kabul edildi. 
 
1982 yılında ABD için solo sergiler acmaya gitti ve 20 yıl orada yaşadı. O New York'ta yerel bir sanat galerisine kaydoldu ve Ancak Chen, batıda öğrendiklerini öğretmek için Çin'e dönmeye karar verdi. 2000 yılında Tsinghua Üniversitesi, Çin'in en büyük eğitim kurumlarından biri tarafından yapılan bir teklifi kabul etti ve Sanat ve Tasarım Okulun Akademisi Doktora danışmanı oldu.
 
 2005 yılında Tsinghua Üniversitesi bırakma kararı Çin sanat eğitimi sistemi üzerinde hararetli tartışmalara yol açtı. O zamandan bu yana, Chen siyaset, edebiyat, ve tabii ki resim ve sanat eğitimi üzerine kitaplar yazmaya zaman ayırmıştır.
 

Hiç yorum yok: