Leser/Okur

14 Eylül 2013 Cumartesi

Andrew Newell Wyeth


Ressam Andrew Newell Wyeth, görsel sanatçı ama öncelikle gerçekçi ressam, bölgeci tarz ağırlıklı olarak çalışıyordu. 

O 20. yüzyılın en tanınmış Amerikan sanatçılardan biriydi. 20. yüzyıl Amerikan sanatının en iyi bilinen görüntülerinden biri şu anda New York Modern Sanatlar Müzesi koleksiyonunda bulunmakta. 1917 yılında Pennsylvania’da doğan Wyeth, aslına bakılırsa tam sanatçı bir aile içinde büyür. 

Babası ünlü illüstratör N.C Wyeth, kardeşi Nathaniel Wyeth ise çok önemli bir mühendis ve mucit, Hanriette Wyeth Hurd, Carolyn Wyeth ve Andrew sanatçı, Ann Wyeth McCoy ise bestecidir. Böyle bir ailede büyüyen Wyeth, daha erken yaşlarda resim ile ilgilenir. Erken yapıtlarına suluboyalarla başlayan sanatçı Winslow Homer’in çalışmalarından da oldukça etkilenir. İlk kişisel sergisini ise 1937 yılında New York galerilerinden William Macbeth Gallery’de açar. 1940 yılında Betsy James ile evlenmesi ile ileride birçok önemli resminde yer alacak model de karşısına çıkmış olur. “Christina’s World”de de yine Betsy, Andrew’e modellik yapar. 

Betsy’den sonra ise Wyeth için en önemli model Alman bir göçmen olan Helga Testorf’tur. Helga Testorf, ünlü Helga Koleksiyonu’na adını veren modeldir. Bu koleksiyon Washington’daki National Gallery’de sergilendikten sonra dünyanın başka birçok yerinde sergilenmeye götürülmüş ve milyonlarca kişi tarafından görülmüştür. 

Dünyanın önemli şehirlerinde ses getiren birçok sergi açan Wyeth, ayrıca çok önemli ödüllerin de sahibi olur. 2006 yılında Philadelphia Museum of Art’da açtığı sergi 177,000 kişi tarafından gezilerek yaşayan bir sanatçının sergisine en yoğun talep olarak müze tarihine geçer. Amerika’nın çeşitli büyük müzelerinde ve özel koleksiyonlarda yapıtları bulunan Wyeth, 20. yüzyılın unutulmaz isimleri arasına ölmeden girmeyi başaran ender sanatçılar arasında yer almayı da başarır.

Hiç yorum yok: