Leser/Okur

22 Eylül 2013 Pazar

Qu Lei Lei

 
Ressam Qu Lei Lei, 1951 yılında doğdu. O Pekin,de büyüdü ve ailesi mağdur olunca 15 yaşındayken, Mao'nun şiddet Kültür Devrimi açılımına tanık oldu. 
 
O Mme Mao kendini kötülükleri karşı tiksinti dile getirdi ve, sonuç olarak, o gözaltına alındı ​​ve ağır iskenceler gördü, ertesi yıl sürgün edildi. 1969 yılında orduya alındı ​​ama önce, bir köylü ve bir yalınayak doktor olarak çalıştı. 
 
1973 yılında, Çin,de göreli rahatlama varken, orduyu terk ederek Pekin,e dönmeyi başardı. O Pekin Televizyon,unda bir teknisyen oldu. Resim altı yaşından beri hayatında tutkusu olmuştur. Ama uzun yıllar o fırça ve kalem alamadı. Lei Lei sanatı için sonsuz olanaklarda coşkulu oldu. 
 
Onun içinde hareketlik ve cesur yaşamak hep vardı ve bu deneyim onun ilham kaynağı oldu . Onun yaratıcılığı çiçeklerde boğuldu. 1978 yılında İngiltere,de kaldı. Batı sanat gelenekleri ile geleneksel Çin resim tekniklerini birleştirerek Lei Lei yeteneğini eşsiz olarak tuvale döktü. Onun yetenek dünya çapında kabul edilmektedir. 
 
2008 yılı baharında Littlejohn ve Hennessey,de yaz boyunca Hong Kong başta olmak üzere kişisel sergiler izledi. New York'ta bir tek kişilik gösterisi vardı. 2011'de Pekin'de Çin Ulusal Sanat Müzesi'nde solo gösteri ile onurlandırıldı.
 

Hiç yorum yok: