Leser/Okur

21 Ekim 2013 Pazartesi

Birsen Sonmez

Ressam Birsen Sönmez, Almanya'nın Oberhausen şehrinde doğdu. İlkokul'u ve Ortaokulu Almanya'nın Oberhausen,da okudu. Liseye Selçuk Meslek Lisesi Resim bölümüne devam etti. 
Birsen Sönmez,in resme olan merakı Ortaokulda resim öğretmeni tarafından fark edildi ve resime yönlendirildi. 
Resim öğretmeninin onu desteklemesiyle meslek lisesinin resim bölümünü seçen birsen sönmez daha sonraki hayatında hep resim çalışmalarına ağırlık verdi. 
Desen eğitimi de alırken yağlı boya resim çalışmalarında yaptı. Ressam Asuman Akın himayesinde sanat dersleri alan Birsen Sonmez, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar mezunu, Trakya Üniversitesi yüksek lisans mezunu ressam Ayşin Sal,dan da eğitim aldı. 
Birçok karma resim sergisine katılan Sönmez, resimlerinde özgün ve düşsel bir anlatımla yaşanmışlık, özgürlük ve estetik kavramlar ile kadınlarla ilgili konuları kendi renkleri ve kendi tarzında ele alıyor. 
Yine kadın konusu ile sanatçının ilgisini çeken hintli kadınlarının kendilerine özgü olan giyim tarzlarını ve kendilerine özgü olan takılarını tuallerine yansıtıyor. Birsen Sönmez "Sesan" (Serbest Sanatçılar Birliği) üyesidir.

Hiç yorum yok: