Leser/Okur

14 Ekim 2013 Pazartesi

Svetlana Kanyo


Ressam Svetlana Kanyo, bir sanatçı ve öğretmen. Bugün, Kanada'da yaşamakta ve çalışmakta Kanada,ya gelmeden önce, dramatik, politik ve sosyal değişimler dönemde Ukrayna'da büyüdü. 

O öğretmen ve sanatçılarla dolu bir ailede büyüdü, ama ülkenin en tanınmış çağdaş sanatçılarından Profesör Makarenko gözetiminde sanat öğrenmenin ayrıcalığı vardı. Üniversite süresi içinde sanat okumaya başladı. 

Ne yazık ki ciddi bir hastalık uzun yıllar onun sanatsal becerilerini ilgi, takip ve gelişmekte geriletti. Hastaneden birkaç ay sonra, hayatı zorluklarla geçti. Onda güvensizlik, kaygı, izolasyon ve duygusal karanlığın ne demek olduğunu öğrendi, bu zor bir dönemdi. 

Birkaç yıl önce, kader onu zorluklarla başa çıkmayı ve için sanat aşkı için yeni bir şans verdi. O zamandan beri çok şey hayatında değişti. Sanat yapmaktan mutluluk hissediyor olması yeni deneyimler oluşturmasına yardımcı olurken, sanat kullanarak insanlar ilham verdi. 

Ressam Svetlana Kanyo,nun hayat hikayesi bilmediğimiz dramlarla doludur belki de ama o her şeye ragmen kendini motive ederek sanatla kendi ruhunu tedavi etmeyi başarmış gözükmekte. Ukrayna'da Görsel Sanatlar okudu. 

O öğretmen olarak 20 yılı aşkın deneyime ve bir sanatçı olarak 15 yılı aşkın deneyime sahiptir. Onun sanat eserleri dünya çapında özel koleksiyonlarda bulunmaktadır bunlar; Almanya, Avusturya, Macaristan, Hollanda, Danimarka, Rusya, Ukrayna ve ABD olarak sayabiliriz. O Rusya, Ukrayna, Romanya, Macaristan ve Almanya'da sanat sergilerine katıldı. 

2008 yılında Moskova'da Sanat Haftası,nda Uluslararası Sanat Yarışması,nda Birincilik Ödülü aldı. O özel resim öğretmeni olarak Almanya'da birkaç yıl çalışıp yaşadıktan sonra, Svetlana 2009'da Edmonton,a ailesiyle birlikte taşındı.

Hiç yorum yok: