Leser/Okur

30 Kasım 2013 Cumartesi

Hocine Ziani


Ressam Hocine Ziani, Cezayir, Fransa'da yaşıyor. 1953 yılında doğdu. 1978-1993 Fransa, Cezayir, 1994-2009 yılından bu yana profesyonel ressam. 

Merkez Ordusu Müzesi Kurucu üyesi. Hocine Ziani hayatı bir roman ya da bir masal olarak bile kabul edilebilir. O çok mütevazı bir ailede, yaklaşık 55 yıl önce Cezayir'de doğdu ve o şimdi uluslararası ünlü bir sanatçı olmak için hiçbir nedeni yok. 

Bunun dışında küçük bir çocuk olarak o tek ve benzersiz bir tutku ile her yerde kendi çizimleri, çocukluktaki hatıraları, köy sakinleri ve ailesi üzerinde yapmak istedigi en sevdiği konulardır

Azim ve uzak bir kültürel etkisi, onun kişiliği ve ona uygun yol geliştirdi. Ziani,yi arka planda görebilirsiniz soyut yönleri, gerçekçilik ve ön planada hyperrealismi karıştırarak, o tarzıın empoze etmek için ve sanatını geliştirmek için uzun hayatınca hep çalıştı. 


O gündelik hayatın en basit sahneleri hükümet tarafından sipariş edildi. Portre, natürmort, manzara, tarihi tablolar, Fantazinin ihtişamı Sahra yaşamın yanı sıra aşırı basitlikler de dahil Hocine Ziani, tüm stilleri çalıştı. 

Ziani, yıllar boyunca pek çok ayrıntı, karakter veya nesnelerin genel blok ve resim kompozisyon zayıf olacağını anlayınca daha fazla itidal ve sadelik amaçlamıştır. O ikinci silik bir seraba benzeyen bir ışık toz haline sahip olan ön plan ve arka plan arasındaki kontrast çalıştı. Onun eserleri dolayısıyla gücünü ve eşsiz olan güç kazanmıştır.

1 yorum:

Eston dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.