Leser/Okur

27 Kasım 2013 Çarşamba

Sattar Kawoosh

 
Ressam Sattar Kawoosh, Bağdat, Irak, 1963 yılında doğdu. O 1984 - 1990 Bağdat'ta Güzel SanatlarAkademisi'nde okudu ve Görsel Sanatlar diploması aldı. 
 
1986 ve 1993 yılları arasında Bağdat'ta dört kişisel sergi düzenledi. 1990'ların başında eserleri gazetecilikte ve kitaplara illüstrasyonları dahil edildi. 
 
Eserlerinin çoğu dünya çapında sergiler içine kendi yolunu buldu. O Irak'ı terk ederek sanat tutkusunu devam ettirmek icin Stichting SCID'i Rotterdam,da dört yıl boyunca başarılı bir solo sergisi oldu. 
 
Ressam 2001 yılında Hollanda,ya yerleşti, Openbare Bibliotheek, Rijswijk; Dokkum ve Groningen galerileri Enkhuizen ve Utrecht; ve Hoogeveen,de eserleri sergilendi. 
 
O renklerin, gökkuşağının ve ışığın ressamdır. Onun hayal gücü ve sanatına sadık olma söz konusu olduğunda daha yaratıcı dürüst ve kendisi sanat ile doğru olduğu kanısı taşımakta. Kawoosh renk aralıkları ile çalışan ve standart dışı formatları ile denemeleri süresince, kendi figüratif dışavurumcu bir tarz geliştirdi. 
 
Sattar Kawoosh çok sayıda kişisel sergi düzenledi ve Irak, Ürdün, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Fransa ve Hollanda'da çeşitli karma sergilere katıldı.
 

Hiç yorum yok: