Leser/Okur

3 Kasım 2013 Pazar

Vigee Lebrun

 
Ressam Mari Louise Élisabeth Vigée-Lebrun, (Le Brun olarak da söylenir) (16 Nisan 1755 Paris - 30 Mart 1842 Louveciennes), birçok Avrupa soylularının portrelerini yapmış olan Fransız bir ressamdır. 
 
Eserleri Klasisizm akımının tüm özelliklerini gösterir. Louise-Élisabeth, ressam Louis Vigée (1715–1767) ve kuaför Jeanne Maissin’in (1728–1800) çocukları olarak Paris’te Coquilliere sokağında doğdu ve St-Eustache de Paris’de vaftiz edildi. Üç aylıkken Chartres yakınındaki Epernon’da çiftçilerin yanına yollandı ve orada beş yıl kaldı. 
 
1760 yılında geri getirilip, Paris’te Couvent de la Trinité manastırının yatılı okuluna verildi. Manastırda Louise-Élisabeth’in hem defterlerindeki, hem de duvarlara yaptığı resimler dikkat çekmeye başlamıştı. Babası da 6-7 yaşlarında olan kızının resimlerinden etkilenip, onu geleceğin ressamı olarak tanımlar. 
 
1767 yılında yatılı okulu bırakıp, ailesi ile yaşamaya başlar. Babasının ölümünden sonra Elisabeth kendisini iyice resme verip, önce Academi Royal de peinture et de sculpture’da üye olan Gabriel Briard’dan, daha sonra da Claude Joseph Vernet’den sanat dersleri alır. Aynı yıl içinde annesi kuyumcu Jacques-François Le Sevre ile evlenir. Aile daha sonra Palais Royal’in karşında Saint-Honoré sokağına taşınır. 
 
Palais Royal’i her ziyaretinde eski ustaların özel koleksiyonlarındaki resimleri kopyalar. Élisabeth için genç yaşta Paris’in en güzel kadınlarından olduğu söylenir. 15 yaşında profesyonel olarak yaptığı portrelerle para kazanır. Kendisine hayran olan taliplerinin siparişlerini, sadece kendisini görmek için bir bahane olduğundan, reddeder. 
 
Lisansı olmadığı için 1774 yılında atölyesinin kapatılmasından sonra, eserlerinin sergilenmesini kabul eden Saint-Luc Akademisine müracaat eder. 25 Ekim 1774’te Saint-Luc Akademisinin üyesi oldu. Üvey babası emekli olduktan sonra, sanat tüccarı olan Baptiste-Pierre Lebrun’a ait olan, Clery sokağındaki Lebrun otelinden bir daire kiralarlar. 11 Ocak 1776’da Élisabeth Vigée, Jean-Baptiste-Pierre Lebrun ile evlenir. İşleri iyice gelişir, birçok soylunun portrelerini yapar. 1778 de Marie Antoinette’nin bir portresini yapması için Versailles’e çağrılır. Kraliçe Vigée-Lebrun’den o kadar çok etkilenir ki, kraliyet ailesinin diğer mensuplarının da portrelerini yapması için kendisini görevlendirir. 12 Şubat 1780’de ilk çocuğu Jeanne Julie Louise doğar. Mayıs ayından, Haziran 1781’e kadar eşi ile birlikte Flandre ve Hollanda’yı dolaşır. Flaman ustalarının eserleri onu yeni boyama teknikleri denemesine sebep olur. 
 
Ayrıca o esnada asilzadelerin portrelerini de yapar, bunlar arasında Nassau Prensi de vardır. 31 Mayıs 1783’te Vigée-Lebrun, Kraliyet Akademisinin Resim ve Heykel bölümüne tarihsel Alegori ressamı olarak üye olur. Onun yanı sıra aynı gün ressam Adélaïde Labille-Guiard’da üye olarak alınır. Erkek yöneticiler ne kadar da Vigée-Lebrun’un üyeliğini istemeseler de, karısı Marie Antoinette’in baskısı sonucu 16. Louis’in emriyle kabul etmek zorunda kalırlar. 1783 Yılı Ağustos ayında ilk olarak eserlerini Akademinin Paris Salonunda sergiledi. Eserleri üzerinde fikir ayrılığı oluştu. 1784’te Élisabeth Vigée-Lebrun hamileliğinde düşük yaşadı. 1785 yazında büyük ölçüde olumlu eleştiriler alan eserlerinin bazılarını Kraliyet Akademisinde sergiledi. Bunu takiben başka sergileri de büyük beğeni topladı. 1788’de 16. Ludwig'in döneminde toplumsal olaylardan biri olan souper grec’i organize etti. Zamanla sık sık kişisel olarak saldırıya uğradı. Dönemin Finans Bakanı Calonne ile bir ilişkisi olduğuna dair basında yazılar çıktı. 1789 yılında bakan ile kendisine ait olduğu ileri sürülen sahte bir mektupla itibarı sarsıldı. Élisabeth Vigée-Lebrun mimar Brongniart’ın ailesinin yanına sığındı.
 

Hiç yorum yok: